ChatGPT bir günde 17 bin haneden fazla elektrik tüketiyor!

Yapay Zekanın büyük bir elektrik tüketicisi haline gelmesi çevresel etkileri konusunda endişeleri artırıyor.

BİR GÜNDE 200 MİLYON KULLANICININ TALEBİNİ YANITLIYOR

The New Yorker’ın haberine göre, OpenAI’nin popüler üretken yapay zekası ChatGPT’nin tek başına günde yaklaşık 200 milyon kullanıcı talebine yanıt verebilmek için günde yarım milyon kilovat saatten fazla elektrik tükettiği tahmin ediliyor.

Bu, ABD’deki bir hanenin günlük ortalama enerji kullanımını 17 binden fazla kat aşıyor.

Üretken yapay zeka daha da yaygınlaşırsa, enerji tüketimi daha da artabilir. Veri bilimci Alex de Vries’in hesaplamalarına göre, Google her aramaya üretken yapay zekayı entegre ederse, yılda yaklaşık 29 milyar kilovat-saat tüketebilir ve bu da Kenya, Guatemala ve Hırvatistan gibi ülkelerin tamamının yıllık elektrik tüketimini aşabilir.

HER BİR YAPAY ZEKA SUNUCUSU AKLA ZARAR MİKTARDA ELEKTRİK TÜKETİYOR

De Vries, yapay zekanın enerji yoğun doğasına dikkat çekerek, her bir yapay zeka sunucusunun halihazırda bir düzineden fazla Birleşik Krallık hanesinin toplamı kadar güç tüketebileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte, yapay zeka endüstrisinin genel elektrik tüketimini tahmin etmek, model operasyonlarındaki değişkenlik ve yapay zeka patlamasını yönlendiren Büyük Teknoloji şirketlerinin şeffaflık eksikliği nedeniyle zordur.

YAPAY ZEKA YILDA 85 İLA 134 TERAAWTT SAAT ELEKTRİK TÜKETEBİLİR

De Vries’in yapay zeka sektörünün önde gelen çip üreticilerinden Nvidia’nın verilerine dayanan makalesi, 2027 yılına kadar tüm yapay zeka sektörünün yılda 85 ila 134 terawatt-saat arasında elektrik tüketebileceğini öngörüyor. Bu, küresel elektrik tüketiminin önemli bir bölümünü temsil edecek ve 2027 yılına kadar potansiyel olarak yüzde yarıma ulaşacaktır.

Karşılaştırmalı olarak, dünyanın en yoğun elektrik kullanan işletmelerinden bazıları öngörülen yapay zeka tüketiminin gerisinde kalmaktadır.

GOOGLE VE MİCROSOFT NE KADAR ENERJİ TÜKETİYOR?

Örneğin, Samsung 23 terawatt-saate yakın elektrik tüketirken, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri veri merkezlerine, ağlarına ve kullanıcı cihazlarına güç sağlamak için sırasıyla yaklaşık 12 ve 10 terawatt-saat kullanmaktadır.

Yapay zeka çeşitli sektörlerde ayak izini genişletmeye devam ettikçe, çevresel etkileri azaltmak için enerji tüketimini ele almak zorunlu hale geliyor. Daha enerji verimli YZ algoritmaları ve donanımları geliştirme çabaları, teknolojik ilerlemeyi sürdürülebilirlik hedefleriyle dengelemek için çok önemlidir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x