Oyları çalınan aday muhtar seçildi

Samsun’un Tekkeköy ilçesi Yazılar Mahallesi’nde 2 adayın yarıştığı seçimde sayım yapılırken oyların bir kısmı çalındı. Şüpheli yakalanırken, seçim sonuç tutanağına göre diğer adaya 10 oy fark atan, yeniden yapılan sayımda ise çalınan oyların tamamının kendisine ait olduğu belirlenen Şemsi Yılmaz muhtar seçildi. Sonuca itiraz eden Yılmaz’ın rakibi Sebahattin Aydın, ilçe seçim kurulundan ret cevabı aldı.

OYLAR ÇALINDI, KAVGA ÇIKTI

Tekkeköy ilçesine bağlı Yazılar Mahallesi’nde 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Sebahattin Aydın ve Şemsi Yılmaz muhtar olabilmek için yarıştı. Şemsi Yılmaz’ın 1 farkla önde olduğu sırada Murat A. isimli kişi, bazı oyları masanın üzerinden alıp kaçtı. Bu sırada da dışarıda sonuçları bekleyen Yılmaz ve Aydın aileleri arasında sopalı kavga çıktı. Takviye ekip çağıran jandarma, kavgaya müdahale edip, tarafları ayırdı. 

Sandık Başkanı Alihan D., çıkan oyları her iki tarafa ayırdığını, Murat A.’nın ise Şemsi Yılmaz’ın oylarını çaldığını söyleyerek, sandık müşahidiyle tutanakları düzenleyip imzaladı. Gözaltına alınan Murat D., jandarmadaki ifadesinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlik tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SEÇİM KURULU SONUCU TAYİN ETTİ 

İlçe Seçim Kurulu’nda 1144 numaralı seçim torbası huzurda açıldı. Sayım yapıldığında Sebahattin Aydın’a sonuç tutanağında belirtildiği şekilde 150 oy çıktı. Ancak tutanakta 160 olarak görülen Şemsi Yılmaz’ın ise 143 oyunun kayıp olduğu tespit edildi. İlçe Seçim Kurulu, tutanağı dikkate alıp muhtarlık seçimini Şemsi Yılmaz’ın kazandığına karar verdi.

“OY SAYIMI ŞAİBELİ” DEYİP İTİRAZ ETTİ 

Diğer aday Sebahattin Aydın, Tekkeköy İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na itirazda bulundu. Yaptığı itirazda “Oy sayımı şaibeli bir hal almıştır. Seçimin iptal edilerek yenilenmesini istiyorum” dedi.

Sebahattin Aydın

ÇALINAN OYLAR ŞEMSİ YILMAZ’A AİT 

Adayın itirazı sonrası toplanan Tekkeköy İlçe Seçim Kurulu, Sandık Kurulu Başkanı Alihan D.’yi dinledi. Alihan D. beyanında, şunları anlattı:

– Diğer oyları saydık ve muhtarlığa geçtik. Büyük bir çoğunluğunu saymıştık, her iki tarafın oylarını da ayrı yere koyduk. Murat A. birden masaya yaklaştı ve daha önce sayımı yapılan, Şemsi Yılmaz’a ait oy pusulalarının bir kısmını alıp kaçtı. Sandık başındaki müşahitlerin tamamı benimle birlikte dışarı çıktı ama döndüğümde benimle birlikte dönen olmadı.

– Dışarıda sopalı kavga başladı. Sandık başında memur üye ve ben vardım. Sayım döküm cetvelinde işlenmeyen ve okunmayan 6-7 oy kalmıştı. Kalan oyların da Şemsiz Yılmaz’a ait olduğunu gördük. Onları da cetvele işledik. Murat A. tarafından çalınan oyların tamamı Şemsi Yılmaz’a aitti. Güvenlik amacıyla kapıyı kilitledim. İlçe Seçim Kurulu ile görüştük ve kalan sandık kurulu üyeleri ile tutanağı düzenleyebileceğimiz söylendi. Müşahitle tutanağı düzenleyip imzaladık.

Şemsi Yılmaz 

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Tekkeköy İlçe Seçim Kurulu, Sebahattin Aydın’ın yaptığı itiraz ile ilgili kararını verdi. Sandık kurulu başkanının görevini iki kişi ile de olsa tamamladığı, sandık sonuç tutanaklarının usulüne uygun olduğu kanaatine varıldığından, itirazın oy birliği ile reddine karar verildi. Aydın’ın İl Seçim Kurulu’na itiraz edeceği öğrenildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x